TraderCentrum.hu » Túlzott trade

Túlzott trade

angolul: crowded trade


• A túlzott trade olyan kötés, amibe túl sokan szálltak be.
• Ha sokan nyitottak pozíciót, akkor kevesen maradtak, akik még beszállhatnak
• Ha már kevesen maradtak, akik még beszállhatnak, akkor kevesen vannak, akik tovább nyomhatják felfelé az árakat és bármilyen eladás az ár összeomlásához vezethet, mivel senki nem maradt, aki venne
A piacok legalapvetőbb lényege, amit tudni kell a következő:
• Több a vevő, mint az eladó, az árak emelkednek
• Több az eladó, mint a vevő, az árak csökkennek
A kereslet és a kínálat törvénye az alapja az összes piacnak.
Tehát a piac szempontjából rendkívül lényeges, hogy több eladó, vagy vevő van-e a piacon. Természetesen ezt lehetetlen biztosra tudni, de sokan foglalkoznak a kérdéssel.


Ez azért van, mert ha már mindenki vett, aki venni akart, akkor nem maradt senki, aki ezután is venne. Amint valaki elkezd eladni, nem lesz senki, aki venne, és az ár összeomlik. Másrészről, ha már mindenki eladott és senkinek nincs már mit eladni, akkor akár egy nagy vevő és éles emelkedésnek indíthatja az árakat, mivel az adott áron már semmit nem lehet venni.


Egy kereskedési elgondolás, amibe már sokan beszálltak, a túlzott trade. Az alapötlet, hogy ha már sok hedge fund, spekuláns, befektető stb. szállt be az üzletbe, akkor már nem maradt senki, aki venne. Ha bárki eladni próbálna, a piac éles fordulatot vehet.
Egy annekdota szerint Joseph Kennedy, John Kennedy elnök apja, aki az 1920-as években bróker volt, eladta az összes értékpapírját, amikor a cipőpucolója elkezdett tőzsdei tippeket adni neki, így végül megmentette a család vagyonát. Gondolkodása szerint, ha már a cipőpucolók is tőzsdébe fektetnek, akkor már nem maradt vásárlói erő a piacon, így ideje kiszállni. Túlzott trade volt a teljes részvénypiacon. Hasonlóképpen, a kínai kormány 2007 áprilisi beszámolója szerint minden tízedik sanghaji cseléd felmondott, hogy főmunkaidős tőzsdei kereskedő legyen. A piac hat hónappal később új csúcsot ért el, majd 72%-ot esett és november 8-án mélypontra ért. A cselédek voltak az utolsó lehetséges befektetők Kínában, és amikor már ők is elkezdtek venni, a tradek túlzottá váltak.


Hogyan tudjuk kideríteni, hogy mik a túlzott tradek? A brókercégek valószínűleg nem reprezentatívak a teljes piacra, így a belőlük nyert adatok nem jeleznék pontosan a teljes piaci pozícionáltságot. A nagyobb befektetési pénzintézetek, például a Citibank vagy a Deutsche Bank, amiknek rálátása van a piaci aktivitás nagyjára, rendszeresen hoz nyilvánosságra adatokat ügyfelei tevékenységéről, ami valószínűleg nagyobb reprezentativitással bír a piac egészére nézve. Ezen kívül az amerikai Commodity Futures Trading Commission (CFTC) által kiadott Traderek Pozícionáltsága beszámoló (TP) az egyetlen hiteles információ.

A TP beszámoló, melyet minden pénteken hoznak nyilvánosságra, mindazon nyitott piaci pozíciókról szolgáltat adatokat, amelyek a CFTC fennhatósága alá tartoznak; devizapárok, mezőgazdasági árucikkek, nemesfémek és olaj. Az adatokat a vevők típusa szerint három részre bontják: kereskedelmi traderek, nem kereskedelmi traderek és nyomon nem követhető. Kereskedelmi traderek, ún. hedgerek, olyan üzletemberek, akiknek valós igénye van a kereskedett árucikkekre, például pékségek képviselői, akik határidőre vesznek búzát, vagy exportőrök, akik USD/JPY határidős piacon kötnek longot. Ezek olyan résztvevők, akik lehet, hogy át is veszik az árucikkeket. A nem kereskedelmi szereplők nagytőkés spekulánsok, például hedge fundok. A nyomon nem követhető kategóriába tartoznak a kisebb spekulánsok, akik tőkéje és pozíciói kisebbek, mint a CFTC által meghatározott bejelentési minimum. Sok befektető használja a TP beszámolót a piaci viszonyok kiértékelésére egyes devizák és árucikkek esetén. Sajnos azonban a Fed egyik tanulmánya szerint a TP beszámoló egyidejű a piaci mozgásokkal – vagyis a pozíciók mérete úgy nő, ahogy egy deviza ára emelkedik, és úgy csökken, ahogy az devalválódik, így a pozícionáltság ismeretében nem lehet a piac mozgását előre jelezni. Ezzel együtt sokan kísérik figyelemmel a beszámolót, mert ez az egyetlen nyilvánosan is hozzáférhető megbízható információ az FX piacok pozícionáltságáról.


„Emlékszem egyszer egy hedge fund alkalmazottjával megesett beszélgetésemre; elmondtam neki, hogy miért fog szerintem tovább emelkedni az USD/JPY árfolyama. Erre ő azt válaszolta, hogy „teljesen egyetértek azzal, amit mondtál, de szerintem van ezzel egy probléma: mindenki, akivel beszélek, ugyanezt mondja.” Természetesen ez volt a csúcs az árfolyamon és ezután a pár süllyedni kezdett.”