TraderCentrum.hu » GDP deflátor és FÁI

GDP deflátor és FÁI

A FÁI-hoz hasonlóan a GDP deflátor az inflációt méri. Azonban, amíg a FÁI egy előre meghatározott, reprezentatív fogyasztói jószágkosár árában bekövetkező változást mutatja, addig a GDP deflátor új, hazai előállítású javakat vizsgál, az import termékek árának kizárásaval.


GDP Deflátor= (Nominális GDP)/(Valós GDP)  ×100


A GDP deflátor az ország jelenévi árak szerinti termelését méri, ahol a valós GDP a bázisévi adatnak felel meg. Így a GDP deflátor egy ország gazdasága által előállított összes terméket és szolgáltatást magába foglal (pl. ipari berendezéseket és gépeket is), ezáltal pontosabban mutatja az egész gazdaságban beállt árváltozásokat.

Bár a FÁI előnye, hogy nem negyedévente, hanem havonta frissítik, a hátránya az, hogy az alaptermékeket ritkán – 5-10 évente – vizsgálják felül. Ennek megfelelően a FÁI lassabban alkalmazkodik a fogyasztói preferenciák és ízlés változásához. Az ártól függően a fogyasztók hasonló termékeket egy másikkal helyettesíthetnek.


Ha például a FÁI része, az átlagos 40kg csirke/fő/év fogyasztás, az azt feltételezi, hogy ez a mennyiség stabil fogyasztás lesz a következő revízióig. Azonban ha a csirke ára 20%-al nő, legtöbben valószínűleg visszavennénk a csirke fogyasztást és valami olyasmivel helyettesítenék, aminek nem nőtt ilyen mértékben az ára, például pulykával, vagy hallal.


Ennek fényében látható, hogy a FÁI késve követi a fogyasztói ízlések és innovációk változását, mivel a súlyozást felül kell vizsgálni, hogy az új termékeket is magába foglalja. Általában véve ez nem problémás, mivel az egyik teret nyerő innováció egy régebbit szorít ki. Például, a Walkmant kiszorította a CD lejátszó, amit ezután az MP3 lejátszó helyettesített. Bár a FÁI lassabban alkalmazkodik a változó trendekhez és ízléshez, így vagy úgy, de magában foglalja a hordozható hang-lejátszó eszközöket. Amikor viszont az újítás radikális jellegű, például a digitális kamera esetében, amely eltüntette a film iránti igényt, az különbséghez vezet a két inflációs mutatóban.

Általában a két mutató közötti különbségek nem számottevőek, ahogy az látható a Egyesült Királyság kiskereskedelmi árindexét (RPI) és GDP deflátorát összehasonlító ábráján.